Mnoho z nás se setkalo s nějakou formou onemocnění Covid19 a tohle je můj příběh. Příběh o tom, jak pohyb pomáhá uzdravovat zesláblé tělo. Ve výsledku se nejedná jen o donekonečna diskutovaný Covid19, ale jakékoli onemocnění, úraz, pooperační stav, kdy se po akutní fázi potřebujete pomalu dostat do běžného života. Nordic walking je výborný pomocník.

A jak to tedy bylo u mě? Týden jsem prospala. Bolesti celého těla a obrovská únava mě uvěznily v posteli. I cesta na toaletu byla v prvních dnech nadlidský výkon. Dva týdny urputného kašle mě ještě víc dorazily. Prala jsem se statečně a pana „Kovida“ od nás vyhnala. Ale pár trablů mi zůstalo – nafouklé břicho, zablokované bolavé žebro, bolesti pod lopatkou, ochablé svaly a naproti tomu zkrácené svaly, tuhý hrudník, omezené dýchání a kondice veškerá žádná.
A proto se chci s vámi podělit o to, co se stalo při první vycházce po třech týdnech „lenošení“.

Obrovská euforie.

…“Já jsem venku!!!“ Chtělo se mi juchat a skákat radostí. V té době byla povinná karanténa 14 dní a vlastně to mi hodně pomohlo. Jinak bych asi šla ven mnohem dříve, jen co by se mi trochu ulevilo. Chápejte, jsem Běhalová 🙂 Takto mě karanténa držela doma a já doléčila akutní záněty dýchacích cest a načerpala sílu. No jo, nic se nesmí uspěchat.

Okamžité napřímení a aktivace celého těla

Flekční držení těla při kašli
Chabé držení těla, ihned po onemocnění covid 19 (popis viz níže)

Kašlem a bolestmi se celé tělo kroutilo do flekčního držení, pánev do anteverze, ramena dopředu a hlava do předsunu. Bolely mě trapézy, zádové svaly, bedra. Už po pár krocích s holemi se dostavila obrovská úleva trapézů a beder. Přes oporu do holí se tělo napřímilo, díky kontrarotaci pánve a hrudníku se zaktivovaly břišní svaly, pánev se snáze dostala do neutrální polohy.


Uvolnění dýchacích cest

Ze začátku mě chůze rozkašlávala. Rotace hrudníku a lehké houpání těla udělalo svoje. Rozhýbaly se tkáně, fascie, orgány vůči sobě. Uvolnila se spousta hlenů, které letěly ven. Hurááá.

Automobilizace páteře

Při správné chůzi hrudník rotuje proti pánvi a při opoře do hole za tělem jde páteř do prodloužení. Geniální věc pro uvolnění tuhého hrudníku. Při závěrečném protažení došlo k samovolnému uvolnění blokády hrudní páteře a doma při cvičení v leže na zemi povolilo i zablokované žebro. Hrudník se začal hýbat symetricky a plynule.

Napřímení těla při tlaku rukama do hůlek

Dýchání

Při chůzi bez holí bylo dýchání mnohem náročnější. Pokud se opřu do poutka, to se stává pevným bodem, mnohem lépe pak mohou svaly, které jdou z paže na hrudník, pomoci rozhýbat tuhá žebra a tím usnadnit nádech. Osvědčilo se mi nádech i výdech rozdělit na dva kroky (nádech – nádech, výdech – výdech). Tím zajistím větší objem nádechu a okysličení (žádné lapání po dechu a hyperventilace) a lepší aktivaci obou šikmých řetězců trupu při výdechu.


Povzbuzení vylučování

Asi za hodinu po příchodu domů, jsem byla na velkou, OPRAVDU VELKOU. A za dvě hodiny znova. Kontrarotace trupu aktivuje břišní svalstvo, které příjemně promasíruje střeva a peristaltika se dá do pohybu. To byla obrovská úleva, problémy se zácpou opravdu nemívám. A nikomu je nepřeju.


Hlemýždí tempo

Tempo 17 min/km, běžně chodím 9-11 min/km dle terénu. Ale nevadí o tempo nešlo. Hlavně, že to vůbec šlo. I do mírného kopečka to docela drhlo. Nevadí, to natrénuju! S NW to půjde rychle. Díky holím a správné chůzi postupně zaktivuju téměř všechny svaly na těle a to mi usnadní celkový pohyb. Trasa cca 4 km, tělo příjemně unavené a protažené. Hlavně to ze začátku nepřepálit.
Přibližně po měsíci pravidelných vycházek (3x-4x týdně), kdy jsem postupně přidávala zátěž (délka trasy, rychlost, terén), jsem se dostala do své kondice jako před nemocí.

NORDIC WALKING – HURÁ DO KONDICE

Autorka článku: Bc. Hana Běhalová