Mnoho z nás se setkalo s nějakou formou onemocnění Covid19 a tohle je můj příběh. Příběh o tom, jak pohyb pomáhá uzdravovat zesláblé tělo. Ve výsledku se nejedná jen o donekonečna diskutovaný Covid19, ale jakékoli onemocnění, úraz, pooperační stav, kdy se po akutní fázi potřebujete pomalu dostat do běžného života. Nordic walking je výborný pomocník.
A jak to tedy bylo u mě? Týden jsem prospala. Bolesti celého těla a obrovská únava mě uvěznily v posteli. I cesta na toaletu byla v prvních dnech nadlidský výkon. Dva týdny urputného kašle mě ještě víc dorazily. Prala jsem se statečně a pana „Kovida“ od nás vyhnala. Ale pár trablů mi zůstalo – nafouklé břicho, zablokované bolavé žebro, bolesti pod lopatkou, ochablé svaly a naproti tomu zkrácené svaly, tuhý hrudník, omezené dýchání a kondice veškerá žádná.
A proto se chci s vámi podělit o to, co se stalo při první vycházce po třech týdnech „lenošení“.
Obrovská euforie.
…”Já jsem venku!!!” Chtělo se mi juchat a skákat radostí. V té době byla povinná karanténa 14 dní a vlastně to mi hodně pomohlo. Jinak bych asi šla ven mnohem dříve, jen co by se mi trochu ulevilo. Chápejte, jsem Běhalová 🙂 Takto mě karanténa držela doma a já doléčila akutní záněty dýchacích cest a načerpala sílu. No jo, nic se nesmí uspěchat.
Okamžité napřímení a aktivace celého těla
Kašlem a bolestmi se celé tělo kroutilo do flekčního držení, pánev do anteverze, ramena dopředu a hlava do předsunu. Bolely mě trapézy, zádové svaly, bedra. Už po pár krocích s holemi se dostavila obrovská úleva trapézů a beder. Přes oporu do holí se tělo napřímilo, díky kontrarotaci pánve a hrudníku se zaktivovaly břišní svaly, pánev se snáze dostala do neutrální polohy.
Uvolnění dýchacích cest
Ze začátku mě chůze rozkašlávala. Rotace hrudníku a lehké houpání těla udělalo svoje. Rozhýbaly se tkáně, fascie, orgány vůči sobě. Uvolnila se spousta hlenů, které letěly ven. Hurááá.
Automobilizace páteře
Při správné chůzi hrudník rotuje proti pánvi a při opoře do hole za tělem jde páteř do prodloužení. Geniální věc pro uvolnění tuhého hrudníku. Při závěrečném protažení došlo k samovolnému uvolnění blokády hrudní páteře a doma při cvičení v leže na zemi povolilo i zablokované žebro. Hrudník se začal hýbat symetricky a plynule.
Dýchání
Při chůzi bez holí bylo dýchání mnohem náročnější. Pokud se opřu do poutka, to se stává pevným bodem, mnohem lépe pak mohou svaly, které jdou z paže na hrudník, pomoci rozhýbat tuhá žebra a tím usnadnit nádech. Osvědčilo se mi nádech i výdech rozdělit na dva kroky (nádech – nádech, výdech – výdech). Tím zajistím větší objem nádechu a okysličení (žádné lapání po dechu a hyperventilace) a lepší aktivaci obou šikmých řetězců trupu při výdechu.
Povzbuzení vylučování
Asi za hodinu po příchodu domů, jsem byla na velkou, OPRAVDU VELKOU. A za dvě hodiny znova. Kontrarotace trupu aktivuje břišní svalstvo, které příjemně promasíruje střeva a peristaltika se dá do pohybu. To byla obrovská úleva, problémy se zácpou opravdu nemívám. A nikomu je nepřeju.
Hlemýždí tempo
Tempo 17 min/km, běžně chodím 9-11 min/km dle terénu. Ale nevadí o tempo nešlo. Hlavně, že to vůbec šlo. I do mírného kopečka to docela drhlo. Nevadí, to natrénuju! S NW to půjde rychle. Díky holím a správné chůzi postupně zaktivuju téměř všechny svaly na těle a to mi usnadní celkový pohyb. Trasa cca 4 km, tělo příjemně unavené a protažené. Hlavně to ze začátku nepřepálit.
Přibližně po měsíci pravidelných vycházek (3x-4x týdně), kdy jsem postupně přidávala zátěž (délka trasy, rychlost, terén), jsem se dostala do své kondice jako před nemocí.
NORDIC WALKING – HURÁ DO KONDICE
Autorka článku: Bc. Hana Běhalová