Trasy na nordic walking > Okolo hospitalu Kuks

Okolo hospitalu Kuks

Délka trasy: 11,2 km, převýšení: 260 m

Autor trasy:
Veronika Peterkova

Trasa kolem hospitalu Kuks je jedna z nejkrásnějších na Hradubicku. Na krátkém úseku potkáte několik pamětihodností a při tom procházíte pestrou krajinou i s pěknými výhledy. Zaparkovat můžete na placeném parkovišti v obci Kuks (start a cíl na trase) nebo se napojit v půlce na parkovišti u Braunova betlému (bod č. 6 na mapě).

Hlavní atrakcí trasy je hospital Kuks – zde si projděte zahradu, která je plná bylinek a prohlédněte si Braunovy sochy ctností a neřestí. Dále pokračujte po žluté turistické trase, která vede hlavně po lučních cestách. Nezapomeňte se pokochat výhledem do kraje na Vyhlídce na Šporkovo panství (bod č. 4 na mapě). Po napojení na lesní červenou turistickou trasu vás čeká krásný Braunův betlém, který byl nedávno zrestaurován. Zde si můžete zkrátit trasu po žluté k nádraží v Žírči nebo ještě kousek pokračovat po červené. V bodě č. 7 se pak nezapomeňte z červené odpojit a po větší měkké cestě se vrátit k tomu nádraží. Zde se napojíte na žlutou a kolem kaple sv. Odilona dorazíte ke křížové cestě 21. století. Jedná se o moderní kamenná zastavení rozesetá po táhlé louce. Opravdu zajímavé na prohlédnutí. Dále opět pokračujete po červené, kolem Labe zpět do obce Kuks. Doporučuji ale ještě malé odbočení po neznačené cestě do lomu sv. Klimenta (bod č. 11 na mapě), kde najdete vystavení nejhezčích děl z pravidelných sympozií kameníků, která se zde konají.

Pokud chcete dostávat tipy na další krásná místa na Hradubicku, připojte se k naší facebookové skupině Nordic Walking Pardubice a Hradec Králové. Nebo pojďte na naše Vyšlapy Nordic Walking, kde tato místa objevujeme.

Vlastnosti trasy Okolo hospitalu Kuks

Terén
Lehce zvlněný, lesní a luční cesty, krátký úsek po asfaltu
Značení
Žlutá a červená turistická trasa, 2x zkratka mimo značení
Vhodné pro
Nordic walkery, běžce, turisty

Výškový profil trasy

Praktické informace

Parkování placené v obci Kuks, neplacené parkoviště u Braunova betlému (bod č. 6 na mapě)

Fotogalerie z trasy