Jankov

Délka trasy: 8,2 km, převýšení: 181 m

Autor trasy:
jana.petranova

Trasa prochází přírodou významné lokality Přírodního parku Džány – Žebrák, jehož dominantou je vrchol Džbány (688 m n. m.) a lesnatý hřeben vrcholu Žebrák (585 m).

Trasa vede převážně po měkkých lesních nebo lučních cestách. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, zvládne ji i rodina s dětmi nebo aktivní senioři. Není vhodná pro osoby s pohybovým omezením. První polovina trasy vede po turistické značce (žlutá – červená), druhá poloviny trasy vede po neznačené cestě.

Vlastnosti trasy Jankov

Terén
mírný kopec, rovinatý, zpevněná cesta, lesní pěšiny
Značení
turistická značka (žlutá - červená), neznačená cesta
Vhodné pro
nordic walking, běh, horské kolo

Výškový profil trasy

Praktické informace

Parkování na okraji obce Jankov nebo kdekoliv v obci Jankov (zdarma).

V obci Jankov se nachází Muzeum a Památník Bitvy u Jankova. V okolí Jankova pak vede turisticko naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova.

Zajímavosti na trase

Charakter krajiny přírodního parku Džány – Žebrák, jehož dominantou je vrchol Džbány (688 m n. m.) a lesnatý hřeben vrcholu Žebrák (585 m), připomíná podhorskou oblast s velkými lesními komplexy, které doplňují rozsáhlé louky s bohatými prameništi a remízky. Území je velmi významné díky své rozmanitosti a zachovalosti. Vyskytuje se zde celá řada zvláště chráněných druhů rostlin (např. orchidej prstnatec májový, bublinatka jižní, suchopýr bahenní, rosnatka okrouhlolistá) a živočichů (např. čolek horský, rosnička zelená, chřástal polní, bekasina otavní, včelojed lesní, výr velký, ledňáček říční, vydra říční, netopýr severní).

Při procházce se naskýtá široký rozhled do kraje, za dobré viditelnosti je možné z vyhlídkového místa spatřit např. Kleť, Brdy, vrchol Cukrák u Dobříše či věže Prahy. Na kraji osady Kaliště se nachází mohutný prastarý buk, který je jedním z nejstarších stromů svého druhu ve středních Čechách a proto je zařazen mezi památné stromy.

Fotogalerie z trasy