Trasy na nordic walking > Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Délka trasy: 3,7 km, převýšení: 98 m

Autor trasy:
jana.petranova

Naučná stezka Zlatodůl Roudný začíná u autobusové zastávky uprostřed vsi,kde najdte první zastvení. Odtud se vydáte již po značené stezce, po silnici směrem do kopce (cca 100 m), poté zabočíte doleva do lesa. Stezka pak dál pokračuje lesními pěšinami, místy přecházejí v pevnou cestu nebo i schody v lese – přechod přes valy. Má celkem 15 zastavení a provede vás místy, kde se těžilo a vyrábělo zlato. Součástí každého zastavení je aktivita pro děti. Zajímavostí jsou drobné tabulky s historickými fotografiemi. Jedná se o okružní cestu se dvěma krátkými odbočkami.

Stezka prochází jednou z nejvýznamnějších historických oblastí těžby zlata na území České republiky – v prvních třech desetiletích 20. století se jednalo dokonce o jeden z největších a nejmodernějších zlatých dolů v Evropě. Lokalita se nachází na území obce Zvěstov v její části Roudný v okrese Benešov ve Středočeském kraji.

Vlastnosti trasy Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Terén
obtížnější, lesnatý, schody
Značení
bílo-zelená značka naučné stezky
Vhodné pro
nordic walking, běh, rodiny s dětmi (bez kočárku)

Výškový profil trasy

Praktické informace

Parkování – lze hned u prvního zastavení (u autobusové zastávky) nebo kdekoliv v obci.

Terén je náročnější (přechod přes valy), lesem, úzké pěšiny, na stezce jsou dřevěné schody, tudíž není stezka vhodná pro kočárky nebo kolo.

Zajímavosti na trase

Lesní bar – na stezce můžete navštívit a občerstvit se v samoobslužném lesním baru, který provozuje Integrované centrum sociálních služeb Odlochovice. Je umístěn v zahradě, kde jsou ubytováni a žijí zde lidé se zdravotním postižením (klienti ICSS Odlochovice). Lesní bar je otevřen celoročně. U baru je možné rozdělat oheň (opéct si špekáčky), stanovat, využít WC nebo se osvěžit ve venkovním bazénu.

Cesta Česka – naučnou stezku křižují poutní cesty Blaník – Říp i Říp – Blaník. Tyto cesty propojují dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Blaník a Říp.

Fotogalerie z trasy