Chcete zhubnout, držíte všemožné zdrcující diety a drasticky cvičíte?

Zkuste outdoorový klenot Nordic Walking! Má spoustu zdravotních benefitů, je nenáročný a přitom účinný při hubnutí.

Proč Nordic Walking?
Protože tato pohybová aktivita je jednoduchá, dostupná, flexibilní, nenáročná na vybavení, přitom neskutečně efektivní k procvičení celého těla, proto její obliba roste.
Jde o speciální techniku chůze se speciálními holemi, díky kterým aktivujete i horní část těla.


Pozor, tato technika je jiná než chůze s turistickými holemi, kdy držíte hole před tělem, abyste měli lepší rovnováhu a stabilitu.
Více ve videu tady: https://www.youtube.com/watch?v=js-0gWxz7Cw

Jak konkrétně Nordic Walking pomáhá při hubnutí?

Spálíte mnohem více kalorií
Určitě víte, že v pohybu pálíte energii intenzivněj. Celé kouzlo hubnutí spočívá v energetickém deficitu, tzn. příjem energie musí být nižší a výdej energie naopak vyšší.

Intenzita chůze s Nordic Walking holemi je ve srovnání s běžnou chůzí vyšší, spálíte o 18 % až 46 % kalorií více.

Při rychlosti 8,5 km / hodinu, dojde k nárůstu spotřeby kyslíků a VO2 a pulzu dokonce vyššímu než při běhání. Tím pádem i k vyššímu energetickému výdeji, než při běhání. Viz https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(12)00710-6/fulltext

Systematickým opakováním severské chůze (neboli Nordic Walking) v kombinaci s úpravou stravy se snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Podle současných klinických studií se Nordic Walking doporučuje 4x týdně po dobu 60 minut jako optimální cvičení pro redukci váhy.
Viz https://www.mdpi.com/2411-5142/4/2/36/htm#B1-jfmk-04-00036

Závěr: Díky holím spálíte více energie, čímž prohloubíte svůj kalorický deficit potřebný pro hubnutí.

Rozpohybujete celé tělo a zapojíte 90 % svalů
Tradiční chůze i Nordic Walking aktivují svaly spodní části těla jako jsou lýtka, hamstringy, quadricepsy a hýždě (svaly zadní strany dolních končetin). Severská chůze aktivuje tyto svaly ještě více díky odrazu z poutka.

Díky holím zapojíte navíc i svaly horní části těla jako jsou ruce, zádové svaly, prsní svaly, přímé břišní svaly a šikmé břišní svaly (core – střed těla) a také drobné svaly rukou, prstů. Výsledkem je, že se (ne)obyčejná chůze s holemi promění v efektivní trénink celého těla.

Závěr: Díky holím aktivujete všechny hlavní extenzorové svalové skupiny i vedlejší pomocné svalové skupiny, což má za následek větší spotřebu kalorií a lepší hubnutí.

Pohyb, který nepřetěžuje váš pohybový aparát

Krása Nordic Walking spočívá mimo jiné i v tom, že při chůzi s holemi rozložíte svoji tělesnou hmotnost do čtyř bodů (chodidla a hůlky) místo do dvou (chodidla), čímž „odlehčíte“ celý pohybový aparát.

Nordic Walking je proto optimální i pro osoby s obezitou, které obtížně hledají vhodný pohyb právě kvůli možnému přetěžování pohybového aparátu v důsledku kil navíc.

Závěr: Díky holím dochází k optimálnímu rozložení tělesné hmotnosti a fyzickou námahu vnímáte jako menší, čímž dosahujete vyšších výkonů, pálíte více energie, lépe hubnete a současně nepřetěžujete pohybový aparát.

Nordic Walking pomáhá nejen zhubnout, ale zhubnuté kilogramy také udržet
Víme, že jen jednoduché, nenápadné a příjemné změny mají dlouhodobý charakter, to platí i při hubnutí. Radikální zásahy do vašeho životního stylu mají jepičí život a brzy se vrátíte ke starým návykům a ruku v ruce s tím i ke staré tělesné hmotnosti.

Zlepšení psychiky
Severská chůze má příznivý vliv i na psychiku. Dostanete se do přírody, okysličíte krev a nadýcháte se čerstvého vzduchu. „Být součástí přírody“, to je to co nám pomáhá v psychických potížích, více na lesní mysl. Vyplavování hormonů štěstí tzv. endorfirnů při sportu má vliv na zlepšení nálady. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Endorfin
A proto se Nordic Walking používá i ke zlepšení nálady a dokonce i při léčbách deprese. A jak je známo, s dobře naladěnou myslí a pozitivním myšlením se i lépe hubne.
Závěr: Příroda sama je lék a při dobré náladě lépe hubneme.

Nordic Walking splňuje i kritéria jednoduchosti a udržitelnosti:
• jednoduché sportovní vybavení
• pohyb venku, který je příjemný, přirozený a zdravý
• základem je obyčejná chůze, žádné složité pohybové sestavy
• maximální flexibilita, co se týká volby terénů i intenzity, trénink si tvoříte sami dle kondice a nálady
Pohyb v přírodě je blahodárný pro vaše tělo i mysl.
Ačkoliv se Nordic Walking řadí mezi “soft” tréninky, může vám dát mnohem více než jste si mysleli. Jedná se o vysoce flexibilní a vysoce efektivní osvědčenou metodu, jak se protáhnout, posílit svalstvo, rozproudit krev v žilách, osvěžit mysl a také je účinný i v případě, kdy jste se rozhodli shodit pár přebytečných kil.

Doporučujeme, naučte se techniku hned od začátku správně s vyškoleným instruktorem Nordic Walking Point a vytěžíte z této aktivity maximum pro své zdraví i kondici. Dobrého instruktora najdete tady.


Autorka článku: Ing. Lenka Vymlátilová https://www.vymlatilova.cz/