To je tak, když se po padesátce rozhodnete udělat v životě zásadní změnu. Cítíte, že jedete už jen tak ze setrvačnosti, že vás nic netěší a potřebujete nakopnout, potřebujete nějaký impulz, aby vás zase víc bavil život i práce.

     S kamarádkou už jsme chvíli koketovaly s nordic walking a já se rozhodla si udělat jednodenní základní kurz u Miroslava Miry v Brně v Nordic Sports. Říkala jsem si, že když už něco dělám, ať to dělám pořádně. Tím má cesta začala. To byl podzim 2019.

     Zjistila jsem, že o NW v podstatě nic nevím a technika stojí za „starou belu“. Protože jsem sportovec, fyzičku mám slušnou a ráda přijímám nové výzvy, zakousla jsem se do toho! Nordic walking mě nadchl a naprosto pohltil. Trénovala jsem techniku a chodila téměř každý den a v každém počasí.

Rozhodla jsem se, že si udělám instruktorský kurz, abych mohla tuto úžasnou, blahodárnou pohybovou aktivitu šířit dál. Zase jsem měla nějaký cíl, zase můj život získal smysl. Instruktorský kurz měl začít na jaře 2020, byla jsem natěšená na nové lidi, nové výzvy, prostě na všechno.

     Bohužel, přišla pandemie Covid-19, s tím spojené lockdowny a vše se odsunulo na neurčito. Co teď? Řekla jsem si, že není čas, ztrácet čas. Hledala jsem nějaké řešení, jak nepřešlapovat na místě. Našla jsem si na stránce Nordic Walking Point instruktory a začala za nimi jezdit na individuální lekce. Později, až se vše rozvolnilo i na skupinové lekce nebo výšlapy. I v době, kdy jsem si už instruktorský kurz dělala, jsem toto praktikovala a můžu to všem vřele doporučit. Vždycky jsem si říkala, že kdybych se dozvěděla, nebo si odnesla od každého instruktora jen jednu dobrou radu nebo nový postřeh, cvik, zkušenost, tak to stálo za to. Jako instruktorka mám potom pro svoji praxi nějaký širší základ, na kterém můžu stavět.

     Každý instruktor je samozřejmě trochu jiný, každý má trochu jiný přístup, ale všichni bez rozdílu byli velice vstřícní, milí a profesionální. Přijela jsem k nim a řekla: „Dělám si instruktorský kurz a jdu k tobě na rozumy proto, abych vnikla do tajů severské chůze a nasála atmosféru lekcí, kurzů a výletů jiných instruktorů. Zkrátka se chci připravit na to, co mě čeká a jak to na lekcích chodí.“ Všichni do jednoho osloveného instruktora byli potěšeni a byli mi nápomocni. Myslím, že mnoho z nich bylo i překvapených, že je navštívil jiný instruktor.

Potom jsem zabrousila do Brna za Miroslavem Mirou, takovým naším zakladatelem a „guru“ nordicu v České republice. Míra měl objednanou klientku na 1. lekci pro začátečníky, byla jsem přímo součástí hodiny a vše jsem si naživo vyzkoušela. Byla to také bezvadná zkušenost a doporučuji všem budoucím instruktorům.

Nordic walking s Mirou
První lekce vedená s Mirou

Teď už jsem také instruktorka sítě Nordic Walking Point a v mém profilu mám motto „Cesta je cíl“. Toto je moje cesta, která trvala 3 roky a já po ní půjdu dál.

Když se ohlédnu, vidím spoustu skvělých lidí, které jsem poznala, nová přátelství, nová místa, krásnou krajinu, vzduch, pohyb, volnost. A to je to, co může zažít každý z vás. Bez ohledu na to, zda jste účastníkem lekce, nebo instruktorem. Nyní pořádám výšlapy, pravidelné lekce i víkendové kurzy nordic walking a během své cesty jsem se seznámila i s polskými příznivci nordic walking.

Výšlap Jana Laňová
Výšlapy
Výšlap Jana Laňová
Výšlapy
pravidelne lekce nordic walking Jana Laňová
Moje pravidelné lekce
Výkendovka nordic walking Jana Laňový
Moje víkendovka
Nordic walking polsko
Polští přátelé

     Doporučuji každému, ať už s nordic walking teprve začíná, nebo se chce posunout zase o kousek dál nebo oprášit techniku, zkuste objet více instruktorů naší sítě Nordic Walking Point. Vyzkoušejte více akcí, rozšíří vám to obzory a obohatí vás to v technice severské chůze, ale i ve vašem osobním životě.

Tímto bych chtěla poděkovat za vstřícnost a milé přijetí všem instruktorům, se kterými jsem měla tu čest se potkat na mé cestě. Mé díky za podporu na mé cestě patří:

Ivo Šenkovi – NWP Olomouc

Nordic walking Ivo Šenk
Ivo a já

Veronice Vítkové – NWP Opava

Veronice Peterkové – NWP Pardubice, Fyziosportys a Lesní mysl

Petře Popadincové Wankeové – NWP Opava, Rodina v pohybu Opava

Nordic walking Petra Popadincová
Petra a já

Jankovi Vajčnerovi – Aktivity Morava

Zdeňce Šardové – NWP Brno a okolí

Kristině Schejbalové – Zelená tělocvična

Nordic walking Kristyna Schejbalova
Kristina a já

Mirce ChromiakovéFyzioterapie, NWP Havířov

Nordic walking s Mirkou Chromiakovou
Mirka a já

Instruktoři NWP táhnou za jeden provaz, stále se vzdělávají a jsou tu pro vás!

Autorka článku:

Jana Laňová – NWP Olomouc, Cestou necestou