Každý pohyb má svůj smysl a svou krásu a platí to nejen o severské chůzi. A protože nordic walking svou krásu a svůj smysl získává především tehdy, když se provozuje ladně, hladce a poctivě, je dobré se zamyslet na tím, jestli bychom se jej měli skutečně poctivě naučit a provozovat za přítomnosti zkušeného a proškoleného instruktora. A to nejlépe u takového instruktora, který se i po ukončení své kvalifikace nadále v tomto oboru vzdělává a kterého dále posouvá i práce s jeho klienty.

Tento sport zapojuje až 90 % svalů v těle a to je už pořádný koncert! Dirigentem je zde mozek a nervový systém, který to zvládne nejlépe tak, že jednotlivé takty této symfonie nejprve řádně nastuduje, pochopí a nakonec zautomatizuje a uloží do podvědomí. Tento proces se nejlépe a nejefektivněji provádí právě s pomocí nadšence, který toto už zvládl a užívá si předávání nejen techniky, ale i radosti z tohoto pohybu dál.

Největšími nadšenci jsou právě instruktoři Nordic Walking Point. Prošli si několikastupňovým vzděláváním. Nejdříve se techniku učili na sobě formou minikurzů nebo jednodenního intenzivního kurzu Nordic Walker I. Dále se rozvíjeli v dovednostech jak vést ostatní osoby, ke stejně krásnému a ladnému, skoro až virtuóznímu pohybu. A to především na kurzu Průvodce neboli Nordic Walker II. A opravdovými mistry v naší virtuózní skladbě proškolených walkerů jsou instruktoři, kteří prošli 3 x 3 dny plnými dojmů, osvojování si zkušeností s vedením lekcí, ale také například proškolením o anatomii či výživě a závěrečnou zkouškou. Jsou to zkrátka drahokamy mezi mnohými jinými instruktory / průvodci z různých míst. A to vše díky tomu, že umějí poradit se vším, co se nordic walkingu týče, což stvrzuje i jejich certifikát akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Naši instruktoři se prezentují i v médiích. Pokud chcete nejenom číst ale i slyšet o tom, proč si vybrat instruktora, můžete shlédnou i tohle video.


A jak tohle naše dobrodružství většinou začíná?
Na základním kurzu, kde se na začátku teoreticky dozvíme, co a jak. A pak už následuje bohatá praxe. Jdeme na rozcvičení. Instruktor ví, jak naladit jednotlivé nástroje našeho orchestru. Jak to udělat, ať se nástroje pěkně rozehrají a naladí se. Tedy ví, jak svaly rozehřát a připravit k aktivitě!

Mozku – dirigentovi jsou pak předloženy prvky techniky, jako je správný odraz z poutka, nastavení držení těla a koordinace pohybu. Ale toto se neděje pouze slovně. Není to jen předání partitury dirigentovi. Jedná se o skutečné postupné vedení a práci s notami. Školitel trpělivě čeká a pozoruje od prvních taktů a pokud orchestr zahraje některou notičku jinak, citlivě zasáhne, aby hudba hrála dál – ale o dost lépe. V praxi to pak vypadá tak, že instruktor přijde přímo na místě s průpravným cvikem, kdy se zapojí důležitá skupinka svalů v takovém pohybu, aby si zafixovala a zautomatizovala o něco lépe svůj part. A takovýto přístup nám neposkytne žádný přečtený text ani video na youtube doma v obyváku!

Jde i o to, aby nás tohle všechno skutečně bavilo a je potřeba také citlivě vnímat, kdy je toho vedení moc a kdy je dobré vložit nějakou tu legrácku nebo hůlkový vtípek, aby byl dirigent v pohodě. Ano, i k tomuhle jsou instruktoři dobře vedeni a připraveni!

Na konci první lekce je představen způsob, jak orchestr – tělo odměnit a uvolnit v podobě příjemného protažení.

Pak už by žák mohl pracovat dál sám. Ale ono toho bylo napoprvé docela dost a zkušené vedení by se přece jen nadále hodilo. Dohled v prvním období je velmi efektivní, aby byl nordic walking co nejprospěšnější a co nejefektivnější, a aby tedy orchestr těla pracoval v co nejlepší harmonii, kdy různé části těla jsou v optimálním prospěšném postavení. Zkušený instruktor má na tohle všechno svoje oko a různé fintičky. Dle zájmu rád poradí i na čem pracovat samostatně, abychom se nadále zlepšovali a třeba i vyléčili naše bolístky, které nás už nějakou dobu trápí. Pokud by na to daný instruktor v okolí nestačil, může se poradit i s jinými členy teamu Nordic Walking Point, kteří se léčbou pohybu dokonce živí. V našem teamu máme i mnoho fyzioterapeutů či jiných specialistů!

Úplně jinou dimenzi tohle všechno získává, když je žáků na pořádané lekci více. To je pak nejen o tom, jak se daří jednotlivým walkerům, ale jisté je, že ve skupině nás to baví mnohem více a zábavy si užijeme společně věru moc. A hlavně díky škále pohybových stereotypů, které vidíme na spoluúčastnících, snáze a rychleji pochopíme a naučíme se co trénujeme. Ve skupině (malé 3-6 lidí na instruktora) se učíme pestře a zábavně.

Nezapomeňme i na to, že ať už nás lektor vede na jakoukoliv lekci nebo výšlap, promýšlí akci předem a to tak, aby klienti odcházeli spokojeni a s pocitem příjemně a smysluplně stráveného času. Určitě se s ním po cestě neztratíme a vrátíme se včas a obohaceni nejen o zážitky, ale i o nové techniky a nové mezilidské vztahy.
Nordic walking spojuje! Nebojte se vyzkoušet si naši symfonicky vyladěnou lekci. Najděte si svého “dirigenta” – certifikovaného instruktora ve svém okolí, a to třeba podle mapky instruktorů.

Těšíme se na Vás!

Autor článku: Petr Odložil