Naše nohy jsme obuli do bot, abychom je ochránili před nevhodným povrchem a rozmary počasí. Nechci se teď zamýšlet nad tím, zda to byl dobrý či špatný nápad, odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Dobré je si uvědomit, že boty můžeme kdykoliv sundat a pak si užívat volnost pohybu a nohy si otužovat.

Vyzkoušejte to někdy v trávě, po strništi, v lese po jehličí i mechu, v řece po kamínkách, po písku. Všude tam, kde je měkký povrch, kde klenba netrpí přílišnými nárazy a svaly a šlachy mohou fungovat tak, jak byly stvořeny, posilovat se a protahovat do správné délky. Zahýbejte někdy volnými prsty nahoru, dolů, ale i do stran, od sebe a k sobě. Svaly na nohou jsou podobné těm na rukou a podobné věci i dokáží, jen jsme je přestali používat. Naše nohy mají nejen oporovou a odrazovou funkci, ale i úchopovou a balanční, pokud jim znovu dáte volnost pohybu, budete koukat, co všechno s nimi jde provádět a je to zábava :-).

Vyzkoušejte sundat boty!

Hůlky na Nordic Walking mají ve výbavě také boty, botičky. K čemu jsou?

Primárně opět k ochraně. Chrání hrot před poškozením a chrání nás před poškozením hrotem. Hrot na hůlkách je v ideálním případě ocelový, ostrý a zahnutý jako dráp a to proto, že Nordic Walking hůlka přináší kromě opory ještě odraz a ten se děje právě z hrotu. Pokud je za tělem ve správném úhlu a pokud se z hůlky dobře odrazíme, vynese nás vpřed, narovná a zrychlí. Proto je žádoucí, aby byl ostrý hrot zabodnut v měkkém terénu, kde se dá jeho vlastností využít.

Občas se pohybujeme i v ne úplně ideálním prostředí, v terénu tvrdém, kamenitém, či dokonce na betonu nebo asfaltu. Tam přichází ke slovu botičky, které hrot chrání před poškozením a uši naše i ostatních před nepříjemným ťukáním. Bohužel, mnohdy člověk samouk, neproškolen instruktorem neví, že není vhodné chodit po tvrdém povrchu bez botiček (i bez bot). A pak je tu ještě varianta, že vůbec neví, že se dají botičky (i boty) v měkkém terénu sundat. A to je škoda, nevyužít hůlky (i nohy) tak, jak byly stvořeny.

Hrot NW hole, tzv. dráp a botička

Najděte si svého instruktora Nordic Walking! Naučí vás mnohem víc než jen sundávání bot a botiček.

Radost ze zdravého pohybu vám přeje fyzioterapeut a instruktor Nordic Walking Mirka Chromiaková.