V minulém článku Nordic walking & protahování jsme si nastínili, proč je dobré k fyzické aktivitě, jakou Nordic walking je, přidat i protahování. Okamžitě vás jistě napadla otázka:
“A jak se mám tedy správně protáhnout?”
Dříve se radilo hlavně statické protažení před sportem, abychom se nezranili. Dnes se jako příprava na aktivitu provádí Dynamický strečink, a po aktivitě Statický strečink. Důležité jsou oba dva. Dnes si představíme první z nich.
Dynamický strečink
(strečink z anglického stretching = protažení)
Rozcvičení před výkonem má za hlavní úkol připravit vaše tělo na zátěž a prevenci proti případným zraněním. Mělo by tak obsahovat postupné zahřátí svalů a jejich dynamické protažení. Součástí rozcvičky mohou být i speciální “chodecká” cvičení (něco na způsob běžecké abecedy) nebo třeba cviky na stabilitu.
My si dnes podrobněji probereme právě dynamický strečink. Aby protažení svalů bylo správně provedené, je nejprve vhodné je zahřát a prokrvit. U Nordic walking zapojíme celé tělo, takže úvodním zahřátím může být 10 minut chůze v mírnějším tempu.
Po zahřátí přijde na řadu právě dynamické protažení. Jak již vidíte z názvu, jedná se o pohyby, kterými postupně uvedete svaly a klouby do protažení, ale na rozdíl od statického strečinku zde již není výdrž v krajní pozici.
Tyto pohyby jsou ale vědomě kontrolované, ne žádné kmity do maxima. Rozsah pohybu nejprve menší, po té postupně zvětšujeme, až dojdeme do mírného tahu v protahované části. V žádném případě nejdeme přes bolest (při rychlém protažení přes bolest může naopak tělo reagovat výrazným stažením svalu – znáte jako “natažený” sval).
Výdrž v krajní pozici je 2 – 3 sekundy, několikrát za sebou zopakujeme.
Rozcvičení by mělo zahrnovat všechny svaly a klouby, které v dané aktivitě používáte. V případě Nordic walking je to prakticky celé tělo – celé dolní končetiny, záda, u horních končetin zejména ramena a lopatky a zapomenout bychom neměli ani na krční páteř.
Úvodní rozcvičení nám zabere zhruba 5 – 10 min.
Příklad Dynamického strečinku můžete vidět ve videu výše. Cviků na každou partii těla existuje spousta, to to je pouze malá ukázka. Pokud byste chtěli zkontrolovat, zda cvičíte dobře nebo další inspiraci ve cvičení, kontaktujte některého z instruktorů Nordic walking point, kteří vám rádi poradí, zodpoví vaše dotazy a dokáží vám i vymyslet cviky na míru, vhodné přímo pro vás.
Ať to šlape!
Veronika Peterková, fyzioterapeutka a instruktorka Nordic walking, Fyziosportys Pardubice